MENU

BONUSOVÁ NABÍDKA

- PLAVANÁ(články - 3)
- PŘÍVLAČ(články - 7)
- KAPRAŘINA(články - 8)
- OBECNÉ(články - 4)

- KNIHY ZDARMA

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

FEEDER ZÁVODY

PÍŠÍ JINDE O FEEDRU

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

POČASÍ

REKLAMA

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

STATISTIKA

TOPlist TOPlist

ODKAZY

AKTUALIZACE DAT

k 21.04.2016
Kategorie: ČLANKY - FEEDERweb.eu

LOV VELKÝCH KAPRŮ NA FEEDER

Lov ryb na feeder bývá často spojován s rybí drobotinou. V tomto článku bych rád poukázal na fakt, že ne vždy to tak musí být. Feeder díky své citlivosti je vhodný pro lov jakýchkoliv ryb. Jak býložravých jak je již zvykem, tak i dravců. Stejně tak můžeme lovit malé cejny, plotičky nebo kapříky a nebo velké štiky, candáty nebo velké kapry.Lov ryb na feeder bývá často spojován s rybí drobotinou. V tomto článku bych rád poukázal na fakt, že ne vždy to tak musí být. Feeder díky své citlivosti je vhodný pro lov jakýchkoliv ryb. Jak býložravých jak je již zvykem, tak i dravců. Stejně tak můžeme lovit malé cejny, plotičky nebo kapříky a nebo velké štiky, candáty nebo velké kapry. Slovo velký v rybařině nerad používám. Protože pro někoho je velký kapr co má 6 kilo, ale specialista hledá kapry o hmotnosti 30kg a ten se kapříčkovy pod deset kilo jen zasměje. Proto prosím berte slovo velká ryba trochu s rezervou. Každopádně lov velkých kaprů na feeder je velmi zajímavý způsob lovu těchto nádherných ryb. A jak na to se podíváme níže.

Kde rybařit: Volba revíru je tím zásadním faktorem, který určuje úspěšnost našeho počínání. Můžeme zvolit rybník, přehradu či řeku. Ovšem málo kde máme jistotu, že tam ryby o které máme zájem skutečně plavou. A aby nebylo ne snažení pouhopouhým mrháním drahocenného času, tak osobně doporučuji navštívit jeden z mnoha soukromých revírů. Ne že by zde bylo snadné ulovit velkou rybu, ale již od počátku v ruce držíme v ruce trumf. Tím trumfem je fakt, že se na takové vodě zpravidla velké ryby vyskytují. Tudíž je jen a pouze na nás jak se k danému lovu postavíme abychom měli úspěch. Jsou i takové soukromé vody, kde si i zkušení kapraři „vylámou zuby“ a odjíždějí od vody s čistou nulou a nebo se zklamáním, že nedosáhli úspěchu.Jaké vybavení: S vybavením si postačíme jako při běžném cedrovém rybaření. Ačkoliv jistě využijeme těžší kalibr, tak při citlivém lovu a zdolávání si vystačíme s pruty typu medium feeder. Vystačíme si s jedním prutem, ale pro zvýšení šance na ulovení pěkné úlovky je na místě využít zcela výjimečně dva cedrové pruty. Přeci jen se nám šance zdvojnásobí. Stejně tak jak nemusíme měnit prut/y, tak i navijáky si můžeme ponechat. S tím, že oprati běžné stoličce přeci jen doporučuji kaprařské křeslo. Je pohodlnější a lze postavit v jakémkoliv terénu. Řekněme si to na rovinu, zatímco chřipka se musí vyležet, tak kapr vysedět a je proto dobré aby to bylo i pro nás pohodlné. Protože předem musíme počítat, že jedeme na ryby na celý den a podle toho se musíme také tak vybavit.Ať jde o dostatek krmítek, nástrah i návnad, tak nesmíme zapomenout ani na sebe. Třeba letošní léto bylo horké jako peklo samo a tak je na místě si vzít nejen dostatek nápojů, ale i pokrývku hlavy a dobré sluneční brýle. Brýle zmiňuji záměrně, protože při celodenním zírání na špičku prutu se bez ochranných brýlí neobejdeme. Pokud budeme mít pruty vodorovně s hladinou vody, tak sluneční paprsky zpravidla nepříjemně zkreslují záběry. To samé platí pokud máme špice k nebi. Opět bez brýlí se neobejdeme.
Vhodný je i velký podběrák, který nám dovolí podebrat i větší úlovky. Nemusí to být zrovna kaprařký, ale i plaváčkový podběrák okolo 60cm je dostatečný.

Jaké krmení a návnady: Vhodná návnada i nástraha je alfou a omegou našeho rybářského plánu. V prvé řadě je důležité si uvědomit, že jedeme na velké ryby a ty mají jiné nároky. Ne že by se nedal ulovit velký kapr na zrnko kukuřice, ale na to stejné zrnko se bude klepat dalších deset zájemců. Tudíž je nejlepší již od samého počátku používat boilies. Ovšem nemusí se jednat o klasické, ale letos jsem zkusil i takový experiment a to místo rohlíkového boiles vyrobit boiilies chlebové a to pěkně vysušené. A samozřejmě mít v zásobě hotové boilies případně pelety. Není nad to se vybavit dipy a boostry. Protě nabídnout velké rybě takové sousto aby bylo neodolatelné, ale zase natolik tuhé aby se k němu nedostali jiné ryby. Ovšem velký vzrostlí lín je také krásným úlovkem.V poslední době jsem si oblíbil metod feeder, kombinaci lovu s krmítkem a tuhé nástrahy na vlasu a to v tomto případě je naprosto ideální metoda. Vhodným je větší feedrové krmítko, které je připevněno inline. Případně je vhodný páternoster, ale osobně raději volím přímou variantu, která se více přibližuje kaprařině.
Když jsem již nakousnul methodfeeder, tak i náplní do krmítka je vhodný methodmix vylepšený o poctivou dávku mikropelet. Je dobré si připravit i atraktivní zálivku z boostru nebo případně i melasy.
Ovšem můžeme se snažit jak chceme, ale někdy se nám podaří nalovit pěkné ryby i jiných druhů … pěkné cejny, líny nebo se může splést menší amur.

Závěrem: Lov velkých kaprů na feeder je zajímavá možnost jak využít citlivé pruty jakým feeder jistě je. Máme před sebou další možnost jak tuto techniku lovu dotáhnout k dokonalosti tím, že bude lovit i velké ryby. A ono vlastně proč ne jen je důležité dodržet několik skromných pravidel a výsledek se dříve nebo později dostaví. A to že to nemusí být jen na soukromích vodách je celkem jasné, ale je to ideálním prostor pro trénink. A tím co se naučíme na soukromích vodách můžeme obluzovat kapry i na svazovkách.
V posledních řádcích bych se rád zmínil i o tom, že pokud chceme všichni lovit velké kapry, tak je třeba i nějaké své úlovky pouštět. Nemám nic proto tomu když si rybář odnese nějaký ten úlovek na chutnou večeři pro svoji rodinu, ale pokud budeme brát vše co nám voda nabídne, tak nemůžeme počítat s tím, že se budeme s velkými rybami setkávat často. A díky tomu budeme chtě nechtě podporovat soukromé vody jen z toho důvodu, že si budeme chtít ulovit pěknou rybu na fotku.

Přeji vám pěkné a úspěšné zahájení sezóny 2016 …

Redakce feederweb.euprint Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Posilování a kulturistika, trénink i výživa