MENU

BONUSOVÁ NABÍDKA

- PLAVANÁ(články - 3)
- PŘÍVLAČ(články - 7)
- KAPRAŘINA(články - 8)
- OBECNÉ(články - 4)

- KNIHY ZDARMA

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

FEEDER ZÁVODY

PÍŠÍ JINDE O FEEDRU

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

POČASÍ

REKLAMA

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

STATISTIKA

TOPlist TOPlist

ODKAZY

AKTUALIZACE DAT

k 21.04.2016
Kategorie: PLAVANÁ SPECIAL - feederweb.eu

Karas, úhlavní nepřítel nebo ne?

Vzpomínám si, že jsem jako malý špunt co sotva udržel rybářský prut poměrně úspěšně lovil karásky na plavanou. Ostatně také moje první v životě ulovená ryba byl karásek z malé tůňky. A tak to šlo i dál. Bylo nádherné chodit na místa na poměrně malém rybníčku, kde jsem věděl kde je padlí strom a kde asi nachytám líny nebo okouny ...

Vzpomínám si, že jsem jako malý špunt co sotva udržel rybářský prut poměrně úspěšně lovil karásky na plavanou. Ostatně také moje první v životě ulovená ryba byl karásek z malé tůňky. A tak to šlo i dál. Bylo nádherné chodit na místa na poměrně malém rybníčku, kde jsem věděl kde je padlí strom a kde asi nachytám líny nebo okouny a stejně tak i mělké části rybníku kde se vyskytovala početná hejna krásných zlatých rybek mezi které čas od času zabrouzdal i kapřík. Po nějaké době se celá situace začala měnit a setkal jsem se s novým druhem karase kterého jsem do té doby nepoznal. Tím novým a do té doby ne tak nenáviděným byl karas stříbřitý. Ryba mnohdy svojí proporcí připomínající i malého kapra. Co teprve když se začal objevovat míšenec obou druhů tzv. kaprokaras.

Lehká výbava je základem úspěchu

Od doby co jsem lovíval krasásky obecné je již pěkná řádka let a co se stalo na „mém“ rybníce se začalo stávat i v okolí. Původní karas začal postupně mizet a naopak se začal rozšiřovat i velmi invazivní karas stříbřitý ve své původní formě.Ne všechny ryby se rádi fotografují hromadně …

Lov karasů
Jistě nepatří k nejvyhledávanějším, ale pokud lovíme na lehké vybavení, tak se zajisté dobře pobavíme. A aby ne. Karas velmi dobře reaguje na sebe obyčejnější krmivo a tak je vděčným návštěvníkem zakrmených míst. Zpravidla se na takových místech objeví i další ryby. Na několika málo místech rád lovím takřka u břehu na délku prutu. Díky tomu se dá úžasně přesně a lehce zakrmovat. Díky tomu se může také stát, že neděláte nic jiného než taháte rybu za rybou. Díky tomu jsem si oblíbil plavanou, která je natolik lehká a přesná, že rybaření s match prutem je opravdu pohádka. A málo kdy pamatuji, že by se mě při jiné rybolovné metodě podařilo nalovit mnoho desítek ryb za pár hodin. Ale to samozřejmě za předpokladu, že ryby v dané vodě jsou.

Krmení - návnady
Jak jsem se již zmiňoval výše, tak karas je skromný co se týče příjmu potravy a tak není třeba vymýšlet složité návnady a nástrahy. Zpravidla mě bohatě postačil obyčejný kukuřičný šrot se strouhánkou a doplněný o prosátou hlínu. Žádné příchutě ani barviva. Vždy šlo jen o to aby se krmná kulička dostala co nejblíže nástraze. Řekl bych, že karasi nejsou ani ve směs plaší, takže klidně přikrmuji pravidelně. A na záběrech je to znát. Díky tomu, že je na krmném místě poměrně živo, tak se dá předpokládat, že se přidají i další ryby jako kapři, plotice, líni či cejni. Je skoro až s podivem, že když si jdu zachytat cíleně karásky, tak se mnohdy stane, že je ze zakrmeného místa vytlačí kapři. A to né zrovna násaďáci. I ti reagují na dobře rozkrmené místo i když ne zrovna kvalitní krmnou směsí.
Co se týče nástrah použitých na háček, tak vhodnou je pařená houska, kukuřice nebo různá těsta. Ostatně na vodách kde je kasar velmi rozšířen se mě běžně stávalo, že jsem je lovil na boilies. Z toho jsem samozřejmě neměl radost a nepomohla ani změna velikosti. Takže lov ostatních ryb na revírech s přemnoženým karasem je trochu utrpením než radostí z rybaření. Obzvláště pokud se jedná o zakrské ryby na hladových vodách.

Kde je lovit
Dnes bohužel snad všude. Znám několik míst kam se dostali jen proto, že je rybáři vypouštěli do vedlejšího potoka a tím se tak invazivně rozšířili do dalších rybníků a řek v okolí. Ruku na srdce, ale jez není pro takové ryby zábranou a vždy je otázka času než se dostanou tam kde ještě nejsou.
Na níže uvedených fotografiích uvádím několik míst kde se dají s úspěchem ulovit, ale mnohdy stačí jen dobře rozkrmit flek a záběry od karasů se dostaví.

Zajímavá místa k lovu najdeme skoro všude …

Polozatopený les na přehradě

Pod ponořenými větvemi

Nebo v zapomenuté tůňce

Chov karasů

Okouzlující karásky můžeme chovat jak v zahradním jezírku, tak i doma ve velkém akváriu …

Výše jsem se zmiňoval o tom jakým způsobem je karas invazivním druhem a že by měl být regulován. To je samozřejmě pravda a není třeba k tomu mnoho dodávat. Ovšem existuje tu ještě možnost chovu karásků. Již několik let je úspěšně chovám v jezírku a v akváriu. Jsou to fešáci a dobře prosperují. Výhodou barevných karásků je, že se spokojí i s nižšími životními podmínkami než je tradiční chov KOI kaprů. Ovšem nenechme se mýlit, že v Japonsku a v Číně se těší chov koi kaprů prvenství. Ano možná patří mezi nejoblíbenější a také nepoměrně dražší než ostatní druhy ryb, ale hned po kaprovi je oblíbený chov karasů, který má desítky snad stovky variant. Ať jde o zbarvení, tvaru, typu ploutví případně i atypických znaků jako jsou vystouplé oči, nárůstky na hlavně.
Zkušený akvarista odchová různé druhy ryb, ale i amatér za kterého se považuji může úspěšně chovat i šlechtit barevné karásky v jezírku nebo v akváriu. Věřte, že se tanou okrasou vaší zahrady nebo akvária a návštěvy je budou obdivovat.A dalším v neposlední radě zajímavým využitím je zpracování karasů v kuchyni. Proto níže uvádím dvojici receptů. S tím, že karase lze zpracovat nejen jako smaženou rybu, ale jde připravit jako kapr. Na modro, na černo, nakyselo, do salátů … možností je opravdu mnoho.

Recepty
Znám spoustu rybářů, kteří karase od vody odnášejí jen proto aby jimi nakrmili své slepice či kočky. Samozřejmě, že i ortodoxní pouštěči si položí otázku co s tímto invazivním druhem ryb. Usmrtit a ponechat na břehu? To je podle mě nedůstojné jak ryby, tak i rybáře. To že se může jednat o zajímavé zpestření stravy našich domácích mazlíčků je pravda a mám kamaráda od vody, který takto svému kocourovy zpříjemňuje život. Ovšem není to jediné využití, této poměrně škodlivé ryby. Jako rybáři jsme i gurmáni a karas stříbřitý je blízkým příbuzným kapra a proto i karas může být takto zpracováván v kuchyni. Musíme počítat i s poměrně velkým množstvím kostí, ale i nad tím se dá vyzrát stejně tak jako u kapra či jiných bílých ryb. Za dávných časů kdy jsme jako kluci školou povinní lovili ryby do večera jsme si i několik karásků upekli přímo u vody na ohni. Přebytek ryb ve vezírku dostal svobodu, ale zpravidla jeden karas na osobu posloužil našim mlsným jazýčkům. A proč také ne. Čerstvá ryba pečená na ohni je největší kulinářskou pochoutkou, která je zapovězena těm co večery tráví doma nebo v pivních osvěžovnách. A proto i zde nabídnu dva osvědčené recepty, za které budete jistě pochváleni.

Karas po mlynářsku

Suroviny: 4 ks karase stříbřitého okolo velikosti 30 cm, 1-2 polévkové lžíce octa, petrželová nať, mouka hladká (polohrubá), sůl, Pepř, citrón, sádlo, máslo.

Postup: Nejprve karase zabijem, vykucháme, odstraníme ploutve mimo ocasní. Břišní dutinu důkladně opláchneme, tak aby byla odstaněna černá výstelka. Karase si přendáme na talíř a z vnějších stran pokapeme trochou octa a citrónové šťávy, zevnitř jen citrónovou šťávou. Mezitním si nadrobno nakrájíme petrželovou nať. Ryby důkladně osušíme, osolíme, opepříme, vniřek vyplníme petrželovou natí, poprášíme moukou. Na pánvi si rozehřejeme sádlo a ryby opečeme dozlatova. Jsou-li ryby hotové přidáme kousek másla na zjemění a petržel s kouskem citrónu na ozdobu.Karas na zeleno

Suroviny: 1 kgkarasů, 1ks větší stroužek česneku1-2 lžícemleté sladké paprikyhladká moukamáslopepřsůlNa ozdobení:petrželka a plátky citrónu.

Postup: Ryby oškrábeme, vykucháme, omyjeme a naporcujeme. Jednotlivé porce masa osušíme, potřeme drceným nebo prolisovaným česnekem, posypeme červenou paprikou a obalíme v hladké mouce. Ryby opečeme na másle, z obou stran, dozlatova. Na talíři hotové porce ryby pokapeme citronovou šťávou a hustě posypeme mladou nasekanou petrželkou, podáváme s chlebem.Závěr
Co dodat na závěr. Karas stříbřitý je zajisté zlem pro naše vody, ale mnohdy překvapí jako hrdý bojovník jakož souper na udici, ale stejně tak může být fascinujícím mazlíčkem jak v domácnosti, tak i na zahradě a v neposlední řadě je zajímavou a snadno dostupnou náhradou kapra při využití v kuchyni.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, zineryt pret catena odpovědět
zineryt krém ára
<a href= http://lonnielenn.edublogs.org/2017/03/27/azithromycin/ >azithromycin saft 1a pharma</a>
zineryt pret
azithromycin 500 n2
<a href= http://nouw.com/rematague >gabapentin micro labs 300 mg erfahrungsberichte</a>
nifurantin 100 mg nebenwirkungen
aknemycin lösung beipackzettel
odpověděl(a)
Thanks for the information and if you can follow my article too

https://goo.gl/jQzwMB || https://goo.gl/dSVKVe || https://goo.gl/qDjrwY
odpověděl(a)
Thanks for the information and if you can follow my article too

https://goo.gl/jQzwMB || https://goo.gl/dSVKVe || https://goo.gl/qDjrwY || https://goo.gl/y6UZiz
odpověděl(a)
Thank you for the information you provide and follow also my article

https://goo.gl/15HK7K || https://goo.gl/SrCMtG || https://goo.gl/CB1H8a || https://goo.gl/dwUjKR || https://goo.gl/uLA299
odpověděl(a)
Thank you for the information and follow my article

https://goo.gl/A4yVRk || https://goo.gl/usZUQu
odpověděl(a)
Thank you for your helpful information

https://goo.gl/R6Ftgy || https://goo.gl/oxYmq1 || https://goo.gl/Cf4qZ5
odpověděl(a)
good job and thank you for information

https://goo.gl/2c49qq || https://goo.gl/nWc3xR || https://goo.gl/y6UZiz || https://goo.gl/QujVrh
odpověděl(a)
Thank you for any information you give me

https://goo.gl/avgfdD || https://goo.gl/hmvqwX || https://goo.gl/jQzwMB || https://goo.gl/8xaukg
odpověděl(a)
Good information and good to read

https://goo.gl/PCuxQG || https://goo.gl/EthGGf || https://goo.gl/oxYmq1 || https://goo.gl/4iWGKf
odpověděl(a)
Good and quality information for everyone

https://goo.gl/b2Q2dp || https://goo.gl/PCuxQG || https://goo.gl/EthGGf || https://goo.gl/AWjxDP
odpověděl(a)
Good work on your articles and do not forget to follow my article

https://goo.gl/9MC5nB || https://goo.gl/sswLhr || https://goo.gl/bBNTqa || https://goo.gl/b2Q2dp || https://goo.gl/PCuxQG
odpověděl(a)
Your articles are good and good to read

https://goo.gl/oZWxb9 || https://goo.gl/ReKC8z || https://goo.gl/DahFeX || https://goo.gl/9MC5nB || https://goo.gl/sswLhr
odpověděl(a)
good work for you and thank you

https://goo.gl/NKQ3w6 || https://goo.gl/2WwzGX
, flagyl iv bijsluiter odpovědět
bisacodyl
<a href= http://rodrigoase.bloggo.nu/amoxicilline/ >amoxicilline clavulaanzuur en ibuprofen</a>
zovirax cream price in india
zovirax cream kruidvat
<a href= http://brandimroz.bloggsite.se >flagyl ovules alcohol</a>
flagyl 500 prijs
strattera vergoeding 2016

„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“ Mark Twain